Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Regulamin praktyk - od 2022/23

1. Zgodnie z programem nauczania Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki studenci studiów I i II stopnia są zobowiązani do odbycia praktyk zawodowych w wybranej przez siebie instytucji lub firmie, w oparciu o obowiązujący Regulamin oraz Program Praktyk (Sylabus przedmiotu Praktyki Zawodowe), zatwierdzone przez Rektora.

2. Obowiązujący łączny wymiar praktyk na studiach I stopnia wynosi 960 godzin lekcyjnych (720 godzin zegarowych) w dziale IT wybranej przez studenta firmy lub instytucji. Obowiązujący łączny wymiar praktyk na studiach II stopnia wynosi 480 godzin lekcyjnych (360 godzin zegarowych) w dziale IT wybranej przez studenta firmy lub instytucji.

3. Studenci mają możliwość indywidualnego doboru miejsca odbywania praktyki. Uczelnia oferuje praktyki najlepszym studentom oraz pomaga w sytuacjach, gdy studenci mają problemy z samodzielną realizacją programu praktyk.

4. Uczelnia jest zobowiązana do sprawowania nadzoru merytoryczno-wychowawczego nad przebiegiem praktyki. Kontrolę tę sprawuje Pełnomocnik Rektora ds. Praktyk i Staży Zawodowych, który pełni funkcję opiekuna praktyk ze strony Uczelni.

5. Pełnomocnik Rektora ds. Praktyk i Staży Zawodowych jest upoważniony do wykonywania w imieniu i na rzecz WWSI następujących czynności:

  • nawiązywania kontaktów z firmami i instytucjami w celu inicjowania współpracy w zakresie studenckich praktyk zawodowych;
  • przygotowywania i podpisywania niezbędnych do podjęcia współpracy dokumentów;
  • nadzorowania realizacji praktyk poprzez wizytowanie miejsc praktyk oraz rozmowy ze studentami i opiekunami;
  • oceny efektywności kształcenia praktycznego oraz ostatecznego zaliczania odbytych przez studentów praktyk.

 

6. Student na min. 7 dni przed rozpoczęciem praktyki powiadamia o tym fakcie Pełnomocnika Rektora ds. Praktyk i Staży Zawodowych poprzez przesłanie w wersji elektronicznej wypełnionego formularza zgłoszeniowego. Student ma obowiązek przedstawienia ważnego ubezpieczenia NNW na okres trwania praktyk.

7. Skierowanie studenta na praktyki do wybranej instytucji lub firmy odbywa się na podstawie dokumentów wydanych przez Pełnomocnika Rektora ds. Praktyk i Staży Zawodowych:

  • Skierowanie na praktykę,
  • Umowa w sprawie organizacji studenckich praktyk zawodowych,
  • Ramowy Program Praktyk.

 

8. Formalne rozpoczęcie praktyk następuje po odebraniu przez studenta skierowania na praktykę. W terminie 7 dni od daty odbycia pierwszego dnia praktyki student jest zobowiązany dostarczyć na Uczelnię jeden egzemplarz podpisanej Umowy z firmą lub instytucją.

9. Obowiązki studenta odbywającego praktykę zawodową:

  • Praktykant jest zobowiązany stosować się do Regulaminu Praktyk Zawodowych i zasad pracy, obowiązujących w miejscu praktyk.
  • Praktykant ma obowiązek powiadomić opiekuna praktyk z ramienia instytucji o swojej nieobecności i jej przyczynach oraz usprawiedliwić tę nieobecność. W przypadku, gdy praktykant nie powiadomi opiekuna o swojej nieobecności, opiekun ma prawo przerwać praktykę i nie oceniać jej dotychczasowego przebiegu.
  • Podczas praktyk student jest zobowiązany wykonywać zadania powierzone mu przez opiekuna praktyk lub osobę przez niego upoważnioną.

 

10. Zakończenie praktyk następuje po rozliczeniu się praktykanta z powierzonych mu zadań i wpisaniu przez opiekuna praktyk zaliczenia na odpowiednim Zaświadczeniu. Po uzyskaniu od opiekuna praktyk pisemnego zaliczenia opatrzonego podpisem opiekuna oraz pieczęcią instytucji/firmy, student sporządza sprawozdanie ze zrealizowanych zadań. Oryginały dokumentów potwierdzające odbytą praktykę student jest zobowiązany dostarczyć  Pełnomocnikowi Rektora ds. Praktyk i Staży Zawodowych w terminie nie przekraczającym 7 dni od daty zakończenia praktyki.

11. Pracujący studenci mogą zaliczyć praktyki zawodowe w ramach obowiązków pełnionych w pracy. Warunkiem zaliczenia praktyk w tym trybie jest praca na stanowisku, na którym student wykonuje obowiązki z zakresu informatyki umożliwiające mu zrealizowanie wymaganych efektów uczenia się w ramach przedmiotu.

Osoby zatrudnione są zobowiązane dostarczyć potwierdzone przez pracodawcę (przełożonego lub dział kadr) odpowiednie Zaświadczenie poświadczające okres zatrudnienia oraz pełnione obowiązki. Zaświadczenie musi zawierać również informację o nabytych przez studenta kompetencjach odpowiadających wymaganym efektom uczenia się. Dodatkowo, student sporządza sprawozdanie.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą w dziedzinie Informatyki są zobowiązane dostarczyć: kopię wpisu firmy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej z branżowymi numerami PKD, odpowiednie Zaświadczenie z potwierdzonymi efektami uczenia się oraz sprawozdanie.

Oryginały dokumentów wymagane do zaliczenia praktyk są przyjmowane przez Pełnomocnika Rektora ds. Praktyk i Staży Zawodowych.

12. Ostatecznego zaliczenia praktyk dokonuje Pełnomocnik Rektora ds. Praktyk i Staży Zawodowych po weryfikacji dostarczonych przez studenta dokumentów pod kątem ich zgodności z Regulaminem Praktyk oraz z wymaganymi efektami uczenia się określonymi w Programie Studiów.

Zaliczenie zostaje potwierdzone odpowiednim wpisem na protokole zaliczenia.

Zaliczenie praktyk jest niezbędnym warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego.

Ostatnia modyfikacja: 13-03-2024 / AW